Soğuk hava deposu, yiyeceklerin depolama ömrünü uzatmak, gıda imalatında proses sıcaklığını düşürmek amacıyla kurulan, duvarları ve çatısı genellikle sac arası hiçbir ahşap malzeme kullanılmadan iki sac arasına 42 (±2) kg/m3 dansite poliüretan köpük dolgulu sabit/haraketsiz panellerden oluşan depolardır.

Soğuk hava depoları üretim ve uygulama şartları gereği duvar,taban,çatı kaplamaları sandwich panel uygulaması yapılması Dünya genelinde en verimli sonuçların alındığı ve Avrupa birliğinin enerji tasarrufunda en çok önem verdiği konulardır. Sandviç paneller sayesinde yaptığımız tüm soğuk hava depoları Avrupa birliği kriterlerine uygun şekilde tasarlanmıştır.

Soğuk hava depo kapıları; sürgülü kapılar,çarpma(menteşeli) kapılar,personel geçişli sürgülü kapılar ve çift kanat sürgülü kapılar olmak üzere 4 sınıfta toplanır.Soğuk hava depo kapılarında kapı en sık kullanılan mekanızma olması, personel irtibatına ve ürün irtibatına en çok magruz kalan mekanizma olduklarından üretilen kapıların gıda tüzügüne uygun ürünler kullanılmıştır.

Kapılar -C negatif degerlerde çalıştırılması durumunda mutlaka ünite uygunluğuna göre ısıtıcı(rezistans) uygulaması yapılmış kapı kanadını oluşturan ön ve arka saç birbirinden bağımsız ısı iletkenliğini soğuk hava deposunun dışına taşımasını önleyici ısı köprülü paslanmaya ve baktari oluşumuna karşı eleksollı aluminyum gövde tutuculardan kullanılmaktadır.

Kapı pervazları 2013 senesinde ilgili bakanlığında avrupa birliği uyum sürecinde üzerinde özellikle duracağı kriterlere uygun bakteri üremesinin önlenmesi için içerisinde ahşap,tahta,vs malzeme bulunmayan %100 pvc maddeden üretilmiş ve içerisine poliüretan enjekte edilmiş panellerden oluşmaktadır. Soğuk hava depolarının kapıları depoların en önemli aksamlarını temsil etmektedir.